2008. október 29., szerda

Hírek a műhelyből

Néhány kép a tűzgolyó aktuális állapotáról. A képeken látszik, hogy a bukócső elkészült, az ülések is a végleges helyükre kerültek. Kész a tank alumínium borítása is és kialakult a pótkerekek helye. A képek minőségéért elnézést kérek a finn telefongyártó nevében is.

2008. október 14., kedd

Hazahozatal


A hosszadalmas (és drága) hajóút helyett ezúttal tréleren jön haza a tűzgolyó. Ma kaptuk meg a szervezőktől a visszaigazolást, hogy a helyünk biztosított. A konténeres szállítással idén többeknek is problémája volt, a konténerekkel ugyanis nem bántak kesztyűs kézzel. A tűzgolyó ugyan sértetlenül megúszta a három hónapos utat, de láttunk olyan konténert, aminek az oldalán méteres horpadás éktelenkedett. Lábon semmiképpen nem akarjuk a kocsit hazahozni, így jelenleg a tréler tűnik a legjobb megoldásnak.

2008. október 11., szombat

Verseny útvonal

Megjelent egy videó a 2009-es verseny útvonalról:

Navigáció - egy kicsit másképp

A navigáció esetünkben rendkívül fontos tényező, ugyanis más csapatokkal ellentétben velünk született képességünknél fogva egy egyszerű körforgalomban is képesek vagyunk eltévedni. A tavalyi futamon ráadásul a technikai eszközök hiányosságai is befolyásolták navigációs képességeinket, így jövőre megpróbálunk mindenre felkészülni. Lássuk tehát a koncepciót:
1. A GARMIN kevés. Különösen Európában. Mi is elkövettük azt a hibát, hogy a felkészülés során csak Afrikára koncentráltunk és elfelejtkeztünk arról, hogy az útvonal egyharmada Európára esik. Itt pedig a GARMIN készülékek képességét az I’GO magasan veri, ezért egy winmo navigációs PDA is bekerül jövőre az eszközparkba. Az afrikai átkelést követően ezt persze elpakoljuk, mert pda nem való a sivatagba.
2. Beépített notebook. A navigációs készülékek kis képernyőmérete az áttekinthetőséget, a minimalizált beviteli felület pedig a koordináták felvitelét nehezíti meg. Ezért egy beépített navigációs notebook igen hasznos, különösen, ha több GPS eszközt is használunk és ezeket össze tudjuk kötni.
3. Műholdképek. A Worldgate által feltöltött térkép a létező legjobb térkép, azonban részletességében (és pontosságában) még így is messze elmarad az Európában megszokottól. Erre adhat megoldást a Google Earth használata. Mivel ez egy online környezetre fejlesztett eszköz, ezért egy kicsit trükközni kell ahhoz, hogy offline is használni lehessen, de erre szerencsére lehet módszereket és eszközöket találni. A point-to-point navigáció során igen hasznos tud lenni, ha az ember látja egy műholdképen a két pont között lévő terepviszonyokat (pl. folyó, vízmosás stb.).
4. Navigációt a sofőrnek is. Igen hasznos, ha a vezető egy külön navigációs készülékkel rendelkezik, ami független a navigátor által használt készüléktől. Erre főleg a pontok közvetlen közelében van szükség.
5. Michelin térkép. A hagyományos megoldás sokszor egyszerűbbnek bizonyult, mint a high-tech megközelítés. Ezt is lehet egyébként digitalizálni, érdemes rajta elgondolkodni.
Fentieknek megfelelően a következő konfigurációval készülünk:
Egy darab winmo PDA, I’GO teljes Európa térképpel.
Két darab GARMIN készülék (egy ZÜMO és egy másik – beszerzés alatt), részletes Európa térképpel, világszintű alaptérképpel és a Worldgate által feltöltött Afrika térképpel.
Egy darab beépített notebook, GSM kártyával, Garmin MapSource-al, Garmin NRoute-al, Garmin POI Loader-el és Goole Earth-el, ez utóbbihoz teljes Marokkó, Mauritánia és Mali cache műholdképekkel.
Egy külső GPS antenna.

Tűzgolyó hírek

Szerdán tettünk a műhelyben egy rövid látogatást. Megérkezett az új motor, az egyedi gyártású dugattyúk és a főtengely. A motor kisebb lökettérfogata ellenére erősebb és persze jóval könnyebb lesz, mint az eredeti.




Elkészültek a karosszéria és az alváz közé kerülő alumínium pogácsák, amelyek a gumibakokat helyettesítik. A hátsó dobfék helyére egy Mitsubishi tárcsafék került. A bukókeret beépítése is jól halad, ugyanúgy mint az egyes karosszéria elem erősítések.